KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 7325505
*
nr 732 5505
Ewald Dahlskog
(1894-1950), Sverige
Gouache, Ewald Dahlskog (1894-1950), Bergslandskap, 50 x 64
Ewald Dahlskog, född 1894 i Stockholm, död 1950 i Gävle, svensk målare och keramiker.
Följerätt
Utrop:
800 kr
Såld:
550 kr
Sista tid för bud online:
måndag 19 december 2011
kl 18:14:08
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
19/12 16:13:56
1
500 kr
19/12 17:51:39
2
450 kr
19/12 17:54:34
2
Vinnande bud
- Specialauktion
- Konstnär/Designer
Ewald Dahlskog
Ewald Dahlskog, född 1894 i Stockholm, död 1950 i Gävle, svensk målare och keramiker.
Läs mer om Ewald Dahlskog
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller bergslandskap ewald dahlskog gouache svensk keramik svensk konst svensk konstnär svenska keramiker svenska konst svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
2041 Akvarell
Aina Larsson (f. 1935), Sverige. Stol. Signerad. B..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 19:47
-
2089 Akvarell
Ann Margret Hede. Skärgårdsmotiv. Signerad. Akvare..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:24
-
2051 Akvarell
Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Kvinna vid gri..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:18
-
2106 Akvarell
Elsa Backlund-Celsing (1880-1974), Sverige. Interi..//
Aktuellt bud: 5.200 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:45
-
2043 Akvarell
Eva von Hanno (f. 1945), Norge. Lupiner. Signerad,..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:14
-
4151 Akvarell
Gunnar Pettersson (f. 1947), Sverige. "Havsörnar"...//
Aktuellt bud: 1.000 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:34
*
Ewald Dahlskog
Ewald Dahlskog, född 1894 i Stockholm, död 1950 i Gävle, svensk målare och keramiker.
Läs mer om Ewald Dahlskog
nr 732 5505
Ewald Dahlskog
(1894-1950), Sverige
Gouache, Ewald Dahlskog (1894-1950), Bergslandskap, 50 x 64
Ewald Dahlskog, född 1894 i Stockholm, död 1950 i Gävle, svensk målare och keramiker.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 800 kr |
Såld: | 550 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 19 december 2011 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
19/12 16:13:56 | 1 | 500 kr |
19/12 17:51:39 | 2 | 450 kr |
19/12 17:54:34 | 2 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Konstnär/Designer
Ewald Dahlskog
Ewald Dahlskog, född 1894 i Stockholm, död 1950 i Gävle, svensk mÃ¥lare och keramiker.Läs mer om Ewald Dahlskog
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller bergslandskap ewald dahlskog gouache svensk keramik svensk konst svensk konstnär svenska keramiker svenska konst svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
2041 Akvarell
Aina Larsson (f. 1935), Sverige. Stol. Signerad. B..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 19:47 -
2089 Akvarell
Ann Margret Hede. Skärgårdsmotiv. Signerad. Akvare..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:24 -
2051 Akvarell
Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Kvinna vid gri..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:18
-
2106 Akvarell
Elsa Backlund-Celsing (1880-1974), Sverige. Interi..//
Aktuellt bud: 5.200 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:45 -
2043 Akvarell
Eva von Hanno (f. 1945), Norge. Lupiner. Signerad,..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:14 -
4151 Akvarell
Gunnar Pettersson (f. 1947), Sverige. "Havsörnar"...//
Aktuellt bud: 1.000 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:34